Pořídit si klimatizaci do bytu je v mnoha situacích velká výhra. Je to zejména tehdy, nemáte-li možnost jiného ochlazení v bytových domech, kde jste závislí na omezené prostředí svého bytu, daleko od přírodní zeleně. Bydlet v městské betonové „džungli“ má své výhody zejména pro kontakt s nákupními centry nebo dobrého spojení do zaměstnání, ale v parném létě to tu může být někdy doslova „o život“.

vnější část klimatizace

Nejhorší situace nastávají tehdy, nemůže-li kvůli úmornému vedru spát, spánkový deficit vás může přivést až na pokraj psychického zhroucení a fyzického vyčerpání a tak se alespoň vyplatí o splitové klimatizaci v bytě uvažovat.

S klimatizací je to však jako s každým technickým zařízením. Není čistě bezúdržbová a vzhledem k tomu, že tu do hry vstupuje proudění vlhkého vzduchu, obohaceného o různé znečišťující látky, je nanejvýš žádoucí dodržovat termíny pravidelných revizí a čištění vzduchotechniky https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/. Co to konkrétně pro vás znamená a proč tento proces nepodceňovat?

vnitřní část klimatizace

Není nic horšího, než mastný prach

Kombinace prachu a mastnoty, která se ve vzduchu vyskytuje např. při vaření, vytváří zvláštní usazeniny, které mohou být v konečném důsledku příčinou nepříjemných jevů. Jakých:

Bakterie a plísně – symbiotické bakterie v tlustém střevě nebo na pokožce jsou pro nás klíčové k přežití, ale to nemusí zrovna platit o bakteriích ve vzduchotechnice. A podobně nevábně na vás možná bude působit vyslovení výrazu „plíseň“. Vdechování těchto mikroorganismů a jejich spór vám rozhodně nedodá potřebné vitamíny a živiny, spíše naopak. Pravidelné čištění se postará o jejich likvidaci a tím opět získá klimatizace v bytě svůj platný význam.

Požár či výbuch – silnější vrstvy mastného prachu mohou zapříčinit dokonce vznícení a v extrémním případě i výbuch. Není to legrace a požár, způsobený tímto jevem vás může přijít na nemalé peníze.