Při vybavení ložnice bychom měli zohlednit všechny faktory. Nejen dostatek větrání, přísun čerstvého vzduchu a světla, vhodné zastínění, příjemnou podlahovou krytinu, vytápění, malbu a dekoraci. Jak se budeme v ložnici cítit a jak dobře budeme spát, záleží především na kvalitě lůžka a jeho velikosti a umístění.
prohlížení receptů

Materiál lůžka a zdravotní hledisko

Vše začíná u matrací, pro ně by se hodil zvláštní článek pojednávající o vlivu polyuretanových výplní a jejich alternativních řešení na kvalitu spánku. Matrace s odnímatelným a vypratelným potahem by měl doplnit polohovatelný pružný rošt, který spolu s nimi tvoří součást zdravého spaní. Jestliže bychom totiž zvolili příliš tvrdý podklad na prkenné desce, bude se po ulehnutí deformovat páteř a ráno se probudíme rozlámaní. Budeme zažívat podobný pocit, jaký znají trampové pod širákem na karimatce a ve spacáku.
tác na posteli
Matrace i s roštem musí být ukotvené v pevném rámu a ten by měl být z masivního proschlého dřeva. V zásadě příliš nezáleží na tom, zda jde o dřevo měkké nebo tvrdé, jeho užitné vlastnosti jsou přibližně stejné, a tak jsou manželské postele 200×200 z borového, modřínového nebo smrkového dřeva považovány za velmi kvalitní výrobky, podobně jako dřevo bukové či olšové. Problematické mohou být pouze konstrukce montované z dřevitého odpadu ve formě lisovaných desek známých pod jednotným názvem „dřevotříska“, jejichž pevnost neodpovídá standardům pro nábytek dynamicky namáhaný.
sova jako stolek

Jak dlouho vlastně spát

Lidský organismus je naprosto dokonalý a sám si řekne, kolik spánku vyžaduje, aby se dostatečně regeneroval. Někomu stačí šest hodin, jiný vyžaduje osm až deset, záleží i na množství fyzické aktivity, psychickém zatížení a stresu. Je známo, že malé děti, které se těší na prázdniny, nemohou dospat a stačí jim pár hodin spánku, naopak lidé sklíčení a deprimovaní by prospali (kdyby mohli) celý den.
Abychom se probouzeli svěží a spokojeni, měli bychom alespoň hodinu před ulehnutím přestat sledovat televizi nebo pracovat na počítači a nesvítit umělým osvětlením chladné barvy. V průběhu spánku dokonce vadí i malá noční LED lampička, stačí jen 8 luxů a zbrzdí se tvorba melatoninu pro klidný spánek. A jak poznáte, že jste se vyspali dorůžova? Jestliže byste kolem desáté hodiny dopoledne dokázali znovu usnout, pak jste spali málo.