Betonový plot může být skutečně výhrou, pokud potřebujete zajistit na svém pozemku klid, mít tu bezpečné prostředí bez okolních zvědavců, kteří vám mohou bezostyšně nahlížet do zahrady z pouličního chodníku, a zároveň ohraničený prostor, jež snižuje okolní hluk a prašnost z přilehlé silniční komunikace. S betonovými ploty se počítá podél parcel rodinných domů, rekreačních chalup, penzionů, ale i parkovišť, zahradnictví, skladových prostor, výrobních hal a mnoha dalších míst. Jejich výhody souvisí zejména s technickými a provozními vymoženostmi, které tato technologie umožňuje.

cihlová zídka

Jsou po estetické stránce přijatelnébetonový plot ve Znojmě nebude připomínat vojenské stavby z druhé poloviny dvacátého století, beton je sice stavební surovinou pro jejich výrobu, ale jde o odlitky do tvarových forem s ornamentálním povrchem a v různých barvách. Beton lze také kombinovat s dřevem, postaví se pouze přízemní sokl a na něj se posadí vodorovné, případně svislé dřevěné latě. Jednotlivá pole oplocení se mohou také mezi sebou střídat v různých barvách a vytvořit např. šachovnicový vzor.

Nezaberou moc místa – panely jednotlivých polí jsou velmi tenké, široké jen zhruba čtyři centimetry, takže je lze pak v případě potřeby doplnit živým plotem, aniž by se nějak významně ztrácela vnitřní plocha parcely.

oplocení parcely

Vydrží až čtyřicet let – výrobci předpokládají, že armovaný beton s ocelovými výztužemi nebude vyžadovat prakticky žádnou údržbu po dobu čtyř desítek let. Údajně postačí pouze celou konstrukci čistit od prachu či nánosů lišejníků a mechů.

Jak je to se stavbou oplocení – teoreticky by to mohl zvládnout každý, jde o stavebnicový systém montáže metodou suchého zdění, ale problém může nastat pro vyšší hmotnost jednotlivých stavebních prvků. Sloupky váží něco kolem 30 kg a panely mohou mít hmotnost přes 70 kg, manipulace s nimi mnohdy vyžaduje mechanizaci, např. autojeřáb a vysokozdvižný vozík. Proto se vyplatí zvážit výstavbu od specializované firmy.