Blíží se nám prosincový svátek pro děti, svátek Mikuláše, Anděla a Čerta. Oficiálně tento den vychází na 6.12., ale česká tradice velí, že ho oslavujeme již den předem a to 5.12. Dříve byla tato tradice dodržována s mnohem větší slávou, kdy jsme si domů zvali lidi převlečené v maskách. Děti se naučily nějaké krásné básničky a poté dostaly balíček s překvapením.
Hodné děti dostaly sladkosti a ovoce, zlobivé děti dostaly uhlí a brambory. Nebylo rodiny, která by Mikuláše neslavila. Na vesnicích se tato tradice drží do současnosti, ale jsou vesnice, kde už téměř nezůstaly rodiny s malými dětmi a i tam postupně slavení upadá.
Čokoládoví Mikuláši
Ve městech už to takové v současnosti není, protože těžko můžete chtít, aby tyto masky obcházely celá sídliště a všechny byty s dětmi. Rodiny často nechávají tuto slávu na školách, školkách a kulturních centrech.
Pokud jste na Mikuláše zanevřeli, vzpomeňte si na své dětství a vraťte tento zvyk Vašim potomkům do života. Základem těchto příprav je mikulášský balíček. Součástí tohoto balíčku bývá většinou čokoládový adventní kalendář. Myslete na kvalitu a ne na kvantitu.
V obchodních domech a supermarketech seženete spoustu levné čokolády, mikulášských dobrot, až Vám jde hlava kolem. Spousta rodin vezme peníze a začnou si bezmyšlenkovitě házet věci do nákupních košíků a jde jim pouze o to, aby toho měli co nejvíce.
Rodiče, přemýšlejte, tuto nekvalitní čokoládu plnou palmových tuků a olejů, škrobů, Eček, barviv, dochucovadel a cukru budou poté Vaše děti jíst. Doporučili bychom Vám, abyste vybrali menší množství kvalitní čokolády, čokoládových figurek.
Mikulášská nadílka
Pokud volíte variantu adventního kalendáře, není potřeba, aby se jednalo pouze o čokoládové bonbony. Můžete si také vyrobit svůj adventní kalendář, do kterého vložíte sušené ovoce, vánoční ozdoby, vánoční koledy, básničky. Nezapomeňte také na ovoce.
Mějte na paměti, že se jedná o předvánoční tradici, která symbolizuje blížící se Vánoce a dítě by nemělo mít pocit, že jde o množství, ale že jde o tu radost a předvánoční zvyk. Udělejte menší balíček s kvalitními výrobky a uvidíte, že Vaše dítko bude velice šťastné a spokojené