Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, jak důležitým nástrojem vlastně sekera je. Uvědomila jsem si to teprve při zajímavém vyprávění pana Šína z Muzea řemesel Konicka. Pan Šín chtěl původně získat pouze několik seker do expozice o tesařství, ale lidé mu jich věnovali tolik, že vznikla samostatná sbírka.

sekera na dřevo

Historie sekery sahá až do pravěku, kdy člověk začal používat kamenný pěstní klín. Topůrko přibylo později, asi před osmi tisíci lety. Sekera se stala nepostradatelným pomocníkem pro řadu řemeslnických profesí. V minulosti sloužila i jako bojový a popravčí nástroj.

 

Sekera je nenahraditelná i dnes, v době robotů a vyspělé techniky. Určitě ji máte na chalupě, abyste si mohli naštípat dříví.

 

Chcete-li si pořídit novou sekeru, možná budete překvapeni bohatostí nabídky. Možná budete tápat, kterou zvolit. Důležité je vědět, pro jakou činnost nástroj potřebujete. Sekery se skládají ze dvou částí: hlavy a topůrka. Existují čtyři hlavní skupiny:

        tesařské,

        štípací,

        kempinkové,

        univerzální.

 různé typy seker

Tesařské sekery jsou vhodné pro profesionály, kteří pracují se dřevem. Hlava má speciální tvar, aby bylo možné uchopit ji co nejblíže ostří a pracovat s co největší přesností.

Štípací sekery slouží pro přípravu dřeva na zátop. Podle toho, jak velké kusy dřeva potřebujete, si vyberete buď malou, střední, nebo velkou sekeru (kalač).

Kempinkové sekerky jsou vhodné na cestování do přírody. Jsou malé a lehké (váží kolem půl kila), aby se dobře převážely a mohly se připnout třeba k batohu.

Univerzální sekery jsou jakýmsi mezičlánkem mezi tesařskými a štípacími. Lidé tento typ vyhledávají nejčastěji, protože se hodí jak ke štípání dřeva, tak pro další práce na zahradě i kolem domu, např. k osekávání větví a prosekání křovin. Pomůže i při stavebních pracích. Dobře se s ní pracuje, protože je poměrně lehká. Váží asi dva kilogramy.

 

Hlava sekery se vyrábí z různě upravené oceli, topůrko ze dřeva, laminátu nebo vyztuženého polyamidu.

 

Až si půjdete koupit sekeru, nechte si poradit od odborníků. Podle statistiky prodejů jsou v Česku nejoblíbenější výrobky finské značky Fiskars.