Porovnejme nyní mezi sebou vysokotlaké sodíkové a rtuťové výbojky a reflektory LED, abychom měli jasno v základních rysech obou technologií:

Vlastnosti výbojek

· Nespornou výhodou je výrobní, a tím pádem prodejní cena. Je to způsobeno dlouholetou automatizací výroby a relativně levnými vstupními surovinami.
· K nevýhodám se naopak řadí nižší světelný tok v závislosti na spotřebě elektrické energie. Ta je poměrně enormní a ve srovnání s LED osvětlením představuje minimálně dvojnásobnou finanční zátěž provozních nákladů, což se u velkého množství světel (veřejné osvětlení) projeví markantně.
pouliční lampa.jpg
· Nevýhodou je také pouze stabilní teplota chromatičnosti bílého teplého světla (zhruba 2100 K), kterou nelze regulovat.
· Výbojky vyzařují nebezpečné UV záření, které často přitahuje obtížný hmyz. Výhodou je naopak využívání (v rozumné míře) v teráriích a akváriích, kde jsou živočichové vystavováni záření kvůli tvorbě vitamínu D.
· Nevýhodou výbojek je částečné zkreslení barevné palety a tím pádem dochází ke vnímání posunu světelného spektra při osvitu. Projevuje se to mimo jiné zkresleným vnímáním povrchu materiálů, které odrážejí krátké a dlouhé vlnové délky spektra.
veřejné osvětlení.jpg

Vlastnosti LED technologií

· Na rozdíl od výbojek nevyžadují měnit tlumivky a startéry, jsou prakticky bezúdržbové a jejich životnost je minimálně dvojnásobná. Šetří se tím náklady a čas strávený údržbovými pracemi. Veřejné osvětlení na bázi LED diod mívá zpravidla životnost 25 let, aniž by bylo nutno v této době vynakládat úsilí na jeho údržbu a výměnu.
· Dají se využít prakticky všude, ve formě veřejného osvětlení jsou to chodníky, cyklostezky, silniční tahy, parky, fasády budov, průmyslové objekty, nasvícení památek a uměleckých děl a další.
stanice metra.jpg
· Ve formě reflektorů je můžete instalovat kromě klasických pouličních lamp i na místa atypická – na fasády, výložníky, sloupy. Osvětlovací tělesa jsou zabezpečena dostatečným krytím (IP – Ingres Protection)a lze jimi osadit prostory namáhané i extrémními povětrnostními vlivy (mráz, sníh, déšť, Slunce).
· Lze je vybavit stmívací technikou s plynulou regulací a lze regulovat rovněž teplotu chromatičnosti, od teplé bílé, až po studené modrobílé odstíny. Některé reflektory mohou vyzařovat libovolně volitelný barevný odstín (RGB).
· Nevyzařují UV záření a neobsahují žádné škodlivé chemikálie (rtuť, brom, olovo atd.)