Pokud plánujete schodiště do domu, musíte s ním počítat už při vytváření plánů, ještě před tím, než architekt vytvoří návrh. Právě schodiště a jeho konstrukce změní vzhled interiéru a vloží mu jakousi atmosféru. Ovšem nelze počítat pouze s tím, aby schodiště hezky vypadalo, v prvé řadě musí být bezpečné a funkční.
velký krb

Jak dělíme typy schodiště?

1. Schodiště uzavřená
Tato schodiště jsou plná, tedy zcela vyzděná. Omezují prostor tím, že jsou schodiště mezi stěnami zcela oddělené od ostatního prostoru, aby na ně nebylo vidět. Tato schodiště jsou dnes na ústupu, mnohem častěji se setkáváme se schodišti otevřenými, aby provzdušnily interiér.
kovové zábradlí
2. Schodiště otevřená
Tento typ schodiště vede přímo do obyvatelné části interiéru. Nejčastěji do kuchyně nebo obývacího pokoje. Většinou je přisazené k některé z nosných zdí, případně je úplně samonosné. Tato volba ej velmi dobrá, pokud nemusíte šetřit prostorem. Navíc se poté jedná o designová schodiště, která jsou velmi krásná na pohled. Otevírají prostor a jsou součástí interiéru.
Můžete volit spoustu tvarů a materiálů při tvorbě obou typů schodišť. Ovšem vždycky je důležité počítat s tím, že otevřené schodiště vám dává mnohem více šancí se prosadit ve svých nápadech. Dvě zdi mohou být problémem, který nešetří místo, a navíc schodiště zcela odděluje od interiéru, což znamená, že je nutné zde instalovat světla, zábradlí, nebo dbát na bezpečný materiál.
Jaké materiály se nejčastěji na tvorbu schodiště a zábradlí používají?


1. Dřevo
2. Sklo
3. Kov
4. Nerez
5. Beton
6. Kombinované

schody v obýváku
Pokud volíte, který materiál by byl nejlepší právě pro vaši domácnost, uvažujte také o tom, kdo po schodech bude nejčastěji chodit a jak chcete, aby byly schody udržované. Pokud máte malé děti, sklo není nejspíše nejlepším řešením.