V dnešní době musí být jakékoliv prodávané zboží pokud možno označeno etiketou. Ta má svá předepsaná pravidla o tom, co musí obsahovat. Avšak je jasné, že klasická etiketa není vhodná pro každý typ výrobku. Proto jich existuje hned několik, aby si každý mohl vybrat takovou, která bude pro daný produkt nejvhodnější.

Jedním z těch vzácněji používaných jsou snímatelné etikety. Jak již název napovídá, nejsou na rozdíl od jiných napevno přidělány k obalu, ani nejsou jeho součástí. Jde je také poměrně snadno sundat. Samozřejmě se můžeme ptát, zda je vůbec možné je využít. Pravdou však je, že své místo rozhodně mají.

etiketa1

Jedním z příkladů, kde se používají takřka exkluzivně, jsou knihy. Zde je totiž potřeba, aby je kupující mohl snadno sloupnout, aniž by poškodil obálku. I když by totiž nám samotným nevadilo, že tam zůstane, vždy je potřeba vzít v úvahu, že ona kniha může být zamýšlena jako dárek. A je jasné, že dát dárek, na které je cenovka asi není zrovna ideální.

Dalším příkladem jsou volné ovoce a zelenina, které si zákazník sám na prodejně váží. Z přístroje poté vyjede etiketa, kterou si na ono zboží nalepí. Jistě, obvykle se dává do sáčku, avšak někdo jej nepoužívá, pokud si kupuje například jen jedno jablko či pomeranč. Proto je nutné, aby ji bylo možno snadno sundat.

etiketa2

Samozřejmě má tento typ i své nevýhody. Tou hlavní je fakt, že kdokoliv může onu etiketu sundat ještě v obchodě dřív, než přijde k pokladně. Zboží tak může snadno pronést, aniž by za něj zaplatil. Aby se takovýmto krádežím předešlo, jsou všude instalovány kamerové systémy. Jistě, není to dokonalé, avšak lidé jsou méně nakloněni to dělat, pokud ví, že je při tom někdo sleduje.

Je však jasné, že i přes své nevýhody má i tento typ etikety v obchodech své místo. Samozřejmě není dokonalý, avšak v současnosti postačuje. A to je to hlavní.