Kdyby neměl internet své nesporné přednosti, nikdy by se ve světě nerozšířil tak, jak se tu rozšířil. Kdyby neměl tolika lidem co nabídnout, neměl by tolik uživatelů, a to dokonce pomalu na celém světě, všude, kde na něj lidé mají a kde tento není zapovězen nebo omezován nějakými těmi diktátory. Ale on se rozšířil a je hojně využíván, což potvrzuje skutečnost, že má pro nás lidi význam. A to nemalý.

monitor s internetem

Všichni určitě znáte přinejmenším něco z toho, co nám tato síť nabízí. Někteří z vás ho využívají jako zdroj informací, pro některé z vás je nástrojem ideálním ke komunikaci s jinými lidmi, někdo na něm třeba prodává nebo naopak nakupuje, někdo přes něj spravuje své finance, někdo vyřizuje úřední záležitosti, někdo pracuje a někdo se baví. A někdo třeba všechno současně.

elektronická pošta

A co jiného než internet by nám dokázalo toto všechno nabídnout? Na čem jiném nebo s čím jiným bychom měli takové rozsáhlé možnosti? Takto dokonalá alternativa vlastně neexistuje, nic takového jako internet nikde nenajdeme. Telefonem se dá jistě také komunikovat, lze si i posílat dopisy nebo faxy, ale od toho ve srovnání s e-mailem odradí zaručeně cena a nejspíš i určitá nespolehlivost podobných služeb, hrát se dají i karty nebo stolní hry, které mají ale k dokonalosti internetových her daleko, vyřizování financí nebo byrokracie by se sice zvládlo i v bankách nebo na úřadech, ale bylo by to nepříjemně složité a časově náročné. A nenajdeme natolik obsáhlé noviny, ve kterých by se toho psalo tolik jako na internetu.

A tak je vlastně dobře, že nám internet pomáhá a slouží. Pokud nám tedy pomáhá a slouží. Protože se tento může stát třeba i nástrojem nekalých živlů, a pak z toho, co nastane, nemusíme mít třeba ani špetku radosti. Jak jste se o tom možná někdy přesvědčili už i vy sami, když jste někomu naletěli nebo si třeba odněkud stáhli počítačový vir.