Cukroví se stalo velmi oblíbenou Vánoční tradicí, a i u nás se ho vyrábí desítky druhů, jako jsou ořechy, včelí úly, perníčky, vanilkové rohlíčky a další. Letošní Vánoce však s sebou přinesou zdražení této pochoutky, a to poměrně výrazné. Na vině jsou především rostoucí ceny vajec a másla. Loni se dala čtvrtkilová kostka másla pořídit za 43 Kč, letos ji pod 60 Kč koupíte jen těžko. Podobné je to s vejci, ta zdražila zhruba o korunu na kus, v jejich případě však bude spotřeba nižší než u másla, protože se nedávají do tolika druhů. Podle společnosti KPMG může cena másla zdražit jednu várku vanilkových rohlíčků až o 20 Kč. Kolem Vánoc už se naštěstí nepočítá s tak velkým růstem cen másla, jako tomu bylo v dosavadním průběhu roku. I cena vajec se kolem Vánoc ustálí.
vánoční hvězdičky 

Péct nebo kupovat?

Třebaže domácí pečení kvůli surovinám podraží, rozhodně se vyplatí udělat si radši domácí cukroví. Kupované cukroví totiž zdražuje také, a to velice výrazně. Ceny některých obchodů se pohybují až okolo 700 Kč za kilogram, zatímco loni jste si kilo cukroví pořídili za 400 Kč. Na druhou stranu nabídka je, čím dal pestřejší, zakoupit si můžete už přes 20 různých druhů cukrovinek.
Cena roste i pro ty, kteří si pečením a prodejem vánočního cukroví chtějí nějakou tu korunu přivydělat. I ti musí chtě nechtě cukroví pro své zákazníky zdražit. Ve většině případů se však snaží ušetřit kde to jde, aby mohli svým zákazníkům, pokud možno nabídnout stálou kvalitu za stálou cenu.
 vykrajování hvězdiček

Češi a cukroví

Ani zdražení surovin na trhu však pečení nezastaví. Podle průzkumů, který vytvořila firma KPMG si na vánoční cukroví dopřává až 96 % českých občanů. Zhruba 70 % dotázaných si nějakým způsobem peče cukroví domácí, zbylé domácnosti jsou buď obdarovány cukrovím od známých, nebo si ho nakoupí ze supermarketů či internetových obchodů.