Pokud nejsme rozhodnuti stát se dobrovolně bezdomovcem a strávit zbytek života na ulici, přijde doba, kdy začneme řešit naše priority v otázce bydlení. Hlavními aspekty při výběru bydlení jsou naše finanční možnosti a životní styl, který odráží naše postoje a hodnoty.

Samozřejmě nejčastěji volíme rodinný dům nebo byt. Rodinný dům oproti bytu většinou nabízí větší soukromí. Máme také možnost pomocí různých přístaveb zvětšit užitný prostor, který lze využít i k podnikání. V bytě bez rekolaudace na nebytové prostory podnikat nelze, oproti tomu je byt méně náročný na finance a údržbu. Rozdílů je bezesporu více, ale my se tentokrát podíváme na jiné, možná méně známe alternativy bydlení.
bydlení na sídlišti

Mobilheimy

Mobilheim je mobilní dům, který je větší než obytný přívěs a lze ho použít i jako celoroční obydlí. Nespornou výhodou je jeho poměrně nízká pořizovací cena, a jelikož mobilheimy nespadají pod stavební zákon, ale pod silniční zákon, nemusíme platit daň z nemovitosti a také není nutný žádný druh stavebního povolení. Takže výborná alternativa bydlení pro všechny svobodomyslné

Další alternativy

Mezi další, možná trochu netradiční možnosti výběru bydlení patří dům na vodě neboli hauseboat. Kdo nemá rád vodu, může zkusit lofty. Jedná se o obytné prostory získané přestavbou starých továren. Komu nevadí suchý záchod, může najít inspiraci v asijských jurtách nebo naopak kdo podlehl české kultuře zahrádkářských kolonií, může si zateplit svoji rekreační chatku.
karavan v přírodě

Možností je spoustu, jen je třeba dobře zvážit svoje možnosti a životní priority. Šikovný kutil v panelákovém bytě nebo usedlý rodinný typ v mobilheimu asi nebude zrovna to pravé. Nezbývá než popřát šťastnou volbu při důležitém životním kroku, kterým výběr bydlení bezesporu je.