Heřmánek pravý je aromatická jednoletá bylina. Vyrůstá do výšky až 50 centimetrů. Jeho lodyha je hodně větvená, má přisedlé listy. Květy mají bílé okvětní lístky a žlutý střed, který je po dozrání kuželovitého tvaru. Je dutý, tak ho rozeznáme od „nepravého“ rmenu. Ten není léčivý. Heřmánek roste vlastně na všech kontinentech, nejraději má ovšem teplejší oblasti. Daří se mu i na sušších, písčitých půdách, rumištích, často roste i jako plevel v polích. Špatně ale snáší přemokření a místa zasažené kyselými dešti.
heřmánek květiny.jpg

Kdy sít a kdy sklízet

Můžeme ho vysévat na jaře (v březnu) nebo na podzim (v tomto případě do poloviny září, aby dostatečně zakořenil). Semínka vysévám do řádků (vzdálenost mezi nimi by měla být cca 15 cm) nebo do hnízd. Půda má být v době výsevu vlhká. Na jaře rychle roste a kvete koncem května.
heřmánkové květy.jpg
Květy sbíráme za suchého počasí. Měly by mít cca 3 až 5 dní po rozvití. Sbíráme se stopkami dlouhými maximálně 2 centimetry. Při sklizni pozor na záměnu s nepravými rmeny! Ty nemají příjemnou heřmánkovou vůni a lůžko květu mají ploché. Sušíme co nejdříve po sklizni na sítech nebo čistém papíře při teplotách do maximálně 40°C. Sušíme v rovnoměrné vrstvě a s květy manipulujeme co nejméně a šetrně, aby se nerozpadaly. Uchováváme v suchu, ukládáme do uzavřených nádob.

Co léčí

Tato rostlina se v tradiční medicíně používá tisíce let. To, jak je prospěšný se předává z generace na generaci. Především je protibakteriální a protizánětlivý. Obsahuje hodně modré silice. Používá se zevně (obklady, koupele, kloktadla, masti) i vnitřně (čaje).
heřmánek ve skle.jpg
Pomáhá při:
– stresu (uklidňuje nervový systém)
– žaludečních potížích (nadýmání, koliky, křeče)
– nachlazení, kašli a zánětech dýchacích cest
– zánětech ústní dutiny, mandlí, hrtanu
– ženských potížích (bolestivá menstruace)
– hojení ran, ekzémů, vyrážek, hemoroidů
– zánětech spojivek a ječném zrnu